"> Alcofoto Forum fotograficzne :: Zobacz temat - Mechanikownia  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Poprzedni temat «» Następny temat
Mechanikownia
Przesunięty przez: barman_pl
2011-05-30, 23:16
Autor Wiadomość
Fotomechanik 

Sprz?t: Jakis tam mam... Glownie ciezki
Wysłany: 2016-06-06, 22:22   

Nawet jeśli się nie da naprawić, to chociaż się pobawimy... Rozumiem Marku, i bardzo chętnie się zabiorę za ten tutorial. Może nawet zacznę jutro. Skończę za jakieś trzy tygodnie, bo jak powiedziałem, szkoła i tak dalej, ale... Początek jest najważniejszy. Udanego urlopu :D

Marek

Sprz?t: duzo roznrgo sprzetu
Imi?: Marek
Wysłany: 2016-06-07, 07:25   

Dziekuje za pomoc, z tutorialem dla mnie nie ma pospiechu, od soboty mam dosc dlugi urlop.
Gdybys w tym tutorialu mogl napisac rowniez jak jest mocowana matowka, sprezynka po sprezynce, podkladka po podkladce, bo mi sie zdaje ze ktos juz przede mna w tym aparacie grzebal i poskladal go byle jak. Obraz w wizjerze przy ustawieniu na nieskonczonosc jest z lewej strony ostrzejszy niz z prawej i patrzac w aparat od strony lustra widac ze matowka stoi troszke ukosnie.
W moim pierwszym podejsciu, wiedzac ze na pewno beda nastepne, nie robilem zdjec, ale przy drugim, po urlopie, zrobie zdjecia jak rozebrac Zenita E.
Moze i ja sie komus na cos przydam :-)

Pozdrawiam
Marek

Marek

Wysłany: 2016-07-13, 13:33   

Juz ponad tydzien temu wrocilem z urlopu, czas zajac sie powazna praca nad Zenitem E :-).
Dobrze by bylo miec tutorial, bo wtedy nie popelni sie bledow i nie bedzie trzeba aparatu rozbierac i skladac pare razy. Teraz wazne jest ustawienie ostrosci na matowce i na filmie oraz naprawa sprezyny powrotnej od dzwigni przesuwu filmu i naciagu migawki.
Za tutorial bede bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam Marek

Fotomechanik 

Sprz?t: Jakis tam mam... Glownie ciezki
Wysłany: 2016-07-13, 20:30   

Aj, bo widzisz... Po szkole wróciłem na pełny etat do roboty. Myślałem, że se odpocznę, a tu dupa. Ale spoko, zrobię ten tutorial. Masz to u mnie, jak w banku. Wszyscy macie :D

Marek

Wysłany: 2016-07-14, 11:04   

No nie! Do roboty?! Robota to gupota, picie to zycie! ;-)
Ale tak na serio - dziekuje za dobre checi i poczekam chyba na tutorial.
Inna wersja to kupic Zenit E (jest oferta za 15 euro) i dac se siana z naprawa, ale ta wersja jest dla malo ambitnych :-)
Ja sie uparlem i go naprawie!

Pozdrowienia
Marek

Marek

Wysłany: 2016-07-18, 09:32   

No i wzialem sie za naprawa naciagu i daje D..
Sprezyna jest na koncu peknieta - jakies ostatnie 7 cm.
Wydaje mi sie ze pozostala dlugosc powinna jakos wystarczyc, ale nie mem pojecia jak ja nawinac. jakbym nie probowal to sprezyna sie rozwija i aparatu nie da sie porawnie zlozyc.
Jak ja nawinac i za co zahaczyc jej zewnwtrzny koniec?
Moze jakas rada?
bylbym bardzo zobowiazany.

Marek

Wysłany: 2016-07-21, 10:24   

No i Zenit naprawiony.
Potwierdzilo sie moje przypuszczenie ze jakis "szpenio" w nim grzebal i go popsul. Ostrosc - matowka byla polozona na te 2 sprezynki, ktore maja ja z lewej i z prawej strony dociskac, byla wiec o jakis milimetr za wysoko i na dodatek krzywo.
Zastanowilem sie chwilke jak powinna byc nawinieta sprezyna powrotna dzwigni od naciagu migawki, zwinalem ja, sprobowalem czy dziala - i jest OK. Nie wiem tylko czy jej zewnetrzny koniec ma byc zahaczony tak jak ja go zahaczylem, bo nie moge znalezc miejsca gdzie byla ona zaczepiona fabrycznie, ale i tak wszystko dziala.
Dziekuje za pomoc i wsparcie moralne, teraz trzeba wypic piwko :-)
Zenit pojdzie na polke a jego miejsce na warsztacie zajmie teraz aparat z lat trzydziestych 20 wieku. Dzielo Carl Zeiss Ikon - jeszcze na plyty, bo filmow zwijanych wtedy nie bylo.
Pozdrowienia
Marek

Marek

Wysłany: 2016-07-22, 18:28   

Tylko zeby uzupelnic, bo moze ktos jeszcze chcialby naprawic Zenita E - Sprezyne powrotna dzwigni naciagu migawki zahacza sie o prawy przeni slupek, sluzacy do przykrecenia gornej obudowy. Sa tam 2 naciecia w ktore trzeba wprowadic koniec sprezyny. Dzecinnie latwa sprawa jesli sprezyna nie zardzewiala i nie lamie sie jak u mnie.
Druga rzecz - mnie co prawda nie dotyczy bo moj problem byl inny, ale jesli aparat ostrzy inaczej na matowce i inaczej na filmie to jest to, jak "szefe" mowil na ogol wina lustra. Mozna jego pozycje ustawic srubka, ktora widac jak sie podniesie palcem lustro do gory. jest ona z prawej strony i wyglada jak cienki sztyfcik, ale ma naciecie u gory i mozna ja wykrecic lub wkrecic. Mozna sie pobawic i ustawic Zenita jak jakiegos Nikona :-)
Te porade znalazlem przypadkowo w necie, napisal ja jakis angol albo amerykanin bo jest w obcym jezyku:
"Not sure since I don't have an E in front of me at the moment but a common focus issue with Zenits is the screw located beneath the mirror which acts as a mirror rest. A simple half turn (after gently lifting the mirror)or so usually makes things right in the focus department".
Nieglupi facio!!
To tyle, moja przygoda z Zenitem E jak na razie skonczona.
Dziekuje za pomoc
Marek

wienczyslaw5 

Sprz?t: Revueflex AC 1 Olympus C 1400 XL
Imi?: Wieńczysław
Wysłany: 2016-07-22, 19:18   

Marek napisał/a:
To tyle, moja przygoda z Zenitem E jak na razie skonczona.

A taka ciekawostka na temat Zenita E --- pod dyskiem czasów jest taka mała dźwignia i ma dwie pozycje MF i X { może też być symbol żarówki i błyskawicy --- zależy jaki model posiadasz } --- czy wiesz do czego to służy ? :?:

Marek

Wysłany: 2016-07-23, 07:10   

Wedlug manuala sluzy to do synchronizacji lampy blyskowej. Kiedys byly lampy na zarowki z magnezja i elektroniczne- wyladowawcze. Te z magnezja swieca sinaczej wiec musza byc inaczej synchronizowane z migawka. X jest do elektronicznej lampy blyskowej. Tyle mowi instrukcja - czekam na wiecej.

wienczyslaw5 

Wysłany: 2016-07-23, 08:51   

Cytat:

Wedlug manuala sluzy to do synchronizacji lampy blyskowej
Cytat:
Wedlug manuala sluzy to do synchronizacji lampy blyskowej

Ha , mądry bo masz instrukcję --- ja nie miałem i 3 filmy zmarnowałem nim do tego doszedłem ;)
Marek napisał/a:
Kiedys byly lampy na zarowki z magnezja

W tych żarówkach nie było magnezji tylko drobno pocięte paski aluminium a bańka żarówki była wypełniona tlenem . Podanie prądu powodowało gwałtowne spalenie tych pasków w tlenie co powodowało błyski trwający ok.1/50 sek.
A magnezja była stosowana jeszcze wcześniej --- to był taki proszek , sypało się to na podstawkę flesza i podpalało a ten wybuchał olśniewającym błyskiem . Gdzieś mam nawet tabelkę ile gram tej magnezji trzeba w zależności od odległości i czułości filmu .
Nieco później pojawiła się taśma magnezjowa zawierająca już gotowe ładunki .

Marek

Wysłany: 2016-07-23, 10:18   

Nie masz manuala ale masz komputer i internet?
Ciekawe :-)
Ja myslalem ze w tych zarowkach te wlokna to byla wlasnie tasma z magnezja.
Do tej pory mnie to nie interesowalo wiec nie sprawdzalem w necie. Dziekuje za informacje.
Instrukcje do wielu kamer znajdziesz na stronie
http://www.butkus.org/chinon/
Ruski sprzet jest pod russian.
Co do synchronizacji lampy blyskowej, to w wielu aparatach z tamtych czasow byly 2 a nawet 3 gniazda do lampy blyskowej, kazde z nich mialo inny czas wyzwolenia blysku. Stad, nawet bez manuala wiedzial bym po co jest ta wajcha.

Spryciarz ze mnie, no nie?
A tak naprawde - moj pierwszy aparat to byla Praktica IV - ona ma 2 gniazda do lampy blyskowej, stad moja "madrosc"
Pozdrawiam
Marek

wienczyslaw5 

Wysłany: 2016-07-23, 11:41   

Marek napisał/a:
Nie masz manuala ale masz komputer i internet?
Ciekawe :-)

Ha ha --- komputer ... chyba już wtedy miałem ... Atari ---- to było ze 30 lat temu . :rotfl
W moim Zenicie były oznaczenia żarówki i pioruna --- zupełnie nie wiem dlaczego ale ta żarówka skojarzyła mi się z lampą błyskową --- sądziłem , że jak robię zdjęcia wogóle z lampą to trzeba na żarówkę a jak bez lampy to na piorun . Po wywołaniu okazywało się iż tylko brzegi klatki są naświetlone a środek pusty . Używałem lampy elektronowej a synchronizacja była ustawiona na spaleniową . Po zmarnowaniu 3 filmów zaniosłem aparat do naprawy i dopiero gość zajmujący się naprawą aparatów wytłumaczył mi co do czego :LOL

Marek

Wysłany: 2016-07-23, 13:36   

10 lat po Atari mozna bylo sie polaczyc z internetem przez modem telefoniczny i otwarcie lub zladowanie strony 2MB trwalo i trwalo :-)
A jeszcze nie tak dawno temu u ruskow jak pracowalem przy naprawie MR w szpitalu to telefon byl tylko u dyrektora i trzeba bylo miec od niego zezwolenie na pismie zeby z niego skorzystac.
Nie wiem jak oni moga latac w kosmos, wystarczy zajrzec do ich aparatow - takie materialy i taka dokladnosc, na dodatek im nowsze tym gorsze - to zgroza!
A rozebralem juz pare ladnych sztuk wiec wiem co mowie.

wienczyslaw5 

Wysłany: 2016-07-23, 17:35   

Cytat:
A rozebralem juz pare ladnych sztuk wiec wiem co mowie.

Ja nie musiałem nawet rozbierać --- Zenit ET od nowości rysował filmy , na każdym zdjęciu miałem przewody elektryczne niczym magistrala BAM . W TTL-u { też Zenit } ostrość sama się rozjeżdżała i co jakiś czas trzeba było ustawiać od nowa --- właśnie tą śrubką po lustrem . Że już o Elikonie AF nie wspomnę --- tu nawet oryginalna instrukcja mówiła iż jeśli nasza ocena odległości różni się od tej wskazanej przez AF to należy puścić spust i spróbować jeszcze raz :respekt

Odpowiedz do tematu